יום חמישי, 12 ביולי 2012

בואו נתלה את החזאי

להולנדים נמאס. לא, לא ממזג האוויר - זה שבהולנד יש ברוב חודשי השנה 15 ימים בהם יורד גשם (לרוב - קצר ובחלק קטן מהיום) זו עובדה מוגמרת ש(רוב) ההולנדים מקבלים, אבל נמאס להם מהחזאים.

נכון, ברוב העולם וגם אצלנו, נוטים "להאשים" את החזאים ברוב פגעי מזג האוויר: בשלג שבא או לא, בגשם שמפסיק או לא, בלחות, בקור, בחום. ברוב העולם, וגם אצלנו רק מחכים ל"נפילה" באיזו תחזית של דני רופ ועמיתיו, כדי "לאושש" את ההאשמות. לשווא יסבירו החזאים שמטאורולוגיה אינה מתמטיקה. אין חדש תחת השמש (או הגשם) - עד היום.

"תחזיות מוטעות של מזג האוויר גורמות לנו נזק של מיליוני אירו ולא נשתוק יותר", איים בתחילת השבוע יופ תוניסן, יו"ר איגוד האטרקציות התיירותיות בהולנד, בראיון שנתן לסוכנות החדשות ANP. תוניסן מסביר כי הקש ששבר את הגב ההולנדי, היה תחזיות מזג האוויר לשבוע שעבר. "ברוב חלקי הולנד שרר מזג אוויר אופטימלי והשמש זרחה, אבל בתחזית מזג האוויר דיברו על גשמים וסופות רעמים. כתוצאה, רוב ההולנדים נשארו בבית". בעקיצה לסוכנות מזג האוויר ההולנדית, KNMI, מוסיף תוניסן: "גם אם יורד גשם בהילברסאם (מקום משכנה של סוכנות KNMI), זה לא אומר בהכרח ששאר הולנד גשומה".

ומה אפשר לעשות בנדון? לחברי מועצת העיר הוק ואן-הולנד, עיר במערב הולנד שחלק גדול מפרנסתה מגיע מחוף הים שלה, יש פתרון יצירתי: "חזאי מזג אוויר שכשלו בתחזית שלהם צריכים להיקנס", טוענים נציגי מפלגת הלייבור במועצה, "תחזיות מזג אוויר שגויות פוגעות בכלכלה ובמסחר העירוני לאורך החופים". 

המחאה נגד החזאים, גלשה גם לבלגיה הסמוכה, אם כי בטונים פחות נוקבים. בעקבות כינוס חרום של בעלי אתרי נופש במדינה, הוציא איגוד אתרי הנופש הבלגי הודעה לפיה הם קוראים ל"תחזיות מזג אוויר פחות פסימיסטיות. אנחנו קוראים לחזאים לתת יותר משקל לתחזיות עם שמש, ולא רק לאלה עם גשם".

בסוכנות הממשלתית לחיזוי מזג האוויר בהולנד, ה-KNMI, שומעים את הביקורת, אך מעדיפים להפנות אותה למקומות אחרים. "סוכנויות מסחריות של חזאי מזג אוויר הם האחראים לכל הפטפטת המיותרת בנושא באמצעי המדיה בהולנד", מסביר דובר הסוכנות לעיתון ההולנדי "הטלגרף". "הם מקבלים את אותם נתונים גולמיים שאנו מספקים, אבל זה תלוי לגמרי בהם איך התחזית יוצאת בסוף".

"צריך לקנוס את החזאים". גשמי קיץ באמסטרדם
לפי תגובות הגולשים באתרי האינטרנט בהולנד, נראה כי רוב הגולשים מסכימים כי תחזית מזג האוויר בהולנד לא מדויקת במיוחד, אך רובם סוברים כי הבעיה היא בהבנת התחזית בקרב הצופים, ולא במזג האוויר עצמו. "בכל פעם שמדברים על 60 אחוז סיכוי לגשם, צריך לזכור שיש גם 40 אחוז סיכוי לשמש", כותב אחד הגולשים. גולש אחר מסביר כי "אין מזג אוויר רע, יש רק בחירה לא מוצלחת של ביגוד ליציאה". 


באשר להצעה לקנוס חזאים ש"כשלו" בתחזית שלהם, נראה שרוב ההולנדים לא ממש ממהרים לתלות את השליח. "אני מוכן לקנוס את החזאים על תחזית לא נכונה, בתנאי שנוכל לקנוס גם את הפוליטיקאים על תחזיות לא נכונות שלהם" כותב אחד הגולשים, "נראה לי שנרוויח הרבה יותר כסף". גולש אחר מציע להעביר את האחריות לתחזית מזג האוויר לשרי הממשלה, כיוון ש"גם כך הם סבורים שהם יכולים לעשות דברים רבים טוב יותר מאלוהים".


ואולי, תחזית מזג האוויר היא עניין של גיאוגרפיה, גם בהשקפת העולם. גולש מבריטניה שהגיב לסערה בפינות מזג האוויר אצל השכנה מעבר לתעלה, כתב לאתר החדשות DuchNews.nl כי "באנגליה, תחזיות מזג האוויר הן אופטימיות יתר על המידה. מדברים על שמש, ומקבלים גשם. בגלל זה, האנגלים מתלוננים כל הזמן על מזג האוויר. נראה לי שהמודל ההולנדי עדיף".אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה